Měsíc: Únor 2009

  • Masopustní koblihy

    “Já jsem koblížek,
    z mouky dělaný,
    smetanou mísený,
    na másle smažený,
    na okně chlazený.
    Dědovi jsem utekl,
    babičce jsem utekl,
    a tobě, schnytlíku,
    taky uteču…………

    Neutekl! Ani jedna kobliha se nestačila skrýt, vzít nohy na ramena či zmizet jinde, než v našich útrobách.
    K masopustu koblihy jednoznačně patří. Stejně tak i fakt, že až do Popeleční středy si můžeme dopřát jídla, co hrdlo ráčí. Pak příjde půst a bude srandy konec. Než k tomu však dojde, ještě zbývá pár dní a třeba i vy se necháte zlákat na přípravu domácích koblížků. Jaká je jejich největší výhoda? Máte 100% jistotu, že v každém kousku, který jste vlastními silami vytvořili, najdete náplň. Neznám nic horšího než prázdnou koblihu!

    Suroviny:
    200g hrubé mouky
    100g hladké mouky
    30g moučkového cukru
    15g droždí
    40g másla (rozpuštěné)
    1 žloutek
    130ml mléka
    lžíce rumu
    špetka soli
    olej ke smažení, moučkový cukr k posypu

    Postup:
    Z uvedených surovin si připravíme hladké těsto. Buď s pomocí kuchyňské techniky, kdy vše nasypete do jedné mísy a necháte hnětací háky vykonat úkol, nebo klasickým hnětením obrovskou vařechou v ještě větší míse. Při druhé variantě, ev. pokud si nejste jisti životaschopností vašich kvasnic, zadělejte nejprve kvásek a pak jej zapracujte do mouky. Těsto necháme vykynout.
    Pak vyválíme asi 0,5cm silný plát a vykrajujeme menší kolečka (ø 3cm). Do středu poloviny z nich dáme trochu marmelády (vyhněte se čemukoli příliš řídkému). Přikryjeme druhou polovinou, okraje stiskneme k sobě a vykrajovátkem upravíme do požadovaného kruhového tvaru. Dáme do tepla kynout.
    V hrnci rozehřejeme větší množství oleje. Koblihy smažíme nejprve zakryté poklicí, poté otočíme a dosmažíme odkryté. (Jde to poměrně rychle, ale snažte se vyhnout příliš vysoké teplotě smažení, abyste předešli připáleným jedincům se syrovým středem.)
    Po usmažení, necháme vychladnout, pocukrujme a necháme si chutnat :)

  • Valentýnský pugét?

    Oslava svátku zamilovaných u nás doma proběhla tak nějak zvláštně. Nekonala se romantická večeře. Zůstala jsem sama doma. Nebyla jsem obdarovaná profláknutým plyšovým medvědem s rudým srdcem a nápisem Love. Místo pugétu růží jsem dostala originální mini kytici zeleného listí.

    Poznáte, čím jsem byla obdarovaná?

  • Čokoládové soufflé ovoněné pomerančem

    Miluju čokoládu. Mléčnou. Tučnou a sladkou. Tu, co do ní nemusíte kousat. Tu, co se hned rozpustí v puse (nebo v ruce, když nejste dost rychlí). Čokoláda s vysokým obsahem kakaa je sice kvalitnější, ale mne prostě neuspokojí. Nemůžu jí sníst dostatek. Množství potřebné k uspokojení mé čokoládové touhy se úměrně zvyšuje s přísunem mých dvou úplně nejvíc nejoblíbenějších čokolád. Docela obyčejná Diary Milk je jednou z nich (ale nesmí být z Polska!). Preferuji 200g balení, menší nemá smysl, protože tabulka této velikosti do mne zahučí během 15 minut. Tou druhou je Terry’s Chocolate Orange. Moc mě baví oddělování jednotlivých dílků čokoládového pomeranče. Vnitřní boj o to, jestli sníst hned nebo až za chvíli, vždy prohraju. Momentálně trpím. Trpím nedokonalým zásobováním místního „anglického“ shopu a akutním nedostatkem obou zdrojů potěšení. Abych alespoň částečně ukojila své potřeby, vrhla jsem se na výrobu čoko soufflé s pomerančovým aroma.

    Základní recept na čokoládové soufflé jsem regulérně obšlehla od Marka Bittmana. Příprava není náročná ani na suroviny, ani na zručnost. To říkám proto, že běžné cukrářské a pekařské úkony jsou pro mne téměř nadlidským výkonem, ale tohle jsem zmákla. A i když vím, že samochvála smrdí, myslím, že jsem to zvládla na jedničku s hvězdičkou :o)

    Suroviny na 4 kousky:
    3 vejce
    70g jemného cukru krupice
    60g čokolády (šoupla jsem tam 85% co zbyla od Vánoc)
    1/4 lžičky prášku do pečiva
    špetka soli
    máslo a cukr na vymazání ramekinů
    kůra z jednoho chemicky neošetřeného pomeranče

    Postup:
    Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu a necháme lehce vychladnout.
    Předehřejeme troubu na 180°C, vymažeme máslem a vysypeme cukrem ramekiny.
    Vyšleháme žloutky s cukrem do světlé husté kašovité hmoty – nevím, jak lépe to pojmenovat.
    Z bílků, špetky soli a prášku do pečiva ušleháme tuhý sníh.
    Do žloutků zapracujeme čokoládu, strouhanou pomerančovou kůru a na konec sníh.
    Vlijeme do ramekinů (do 3/4 objemu) a pečeme 20 minut.

    Ihned podáváme, nejlépe s kopečkem dobré vanilkové zmrzliny nebo se smetanou (tekutou, vyšlehanou, jak je libo, ale hlavně tučnou a opravdickou!)